The Ritzville Adams County Journal, Ritzville, WA  - 


 

May 26, 2011

Washtucna student-achievement recognized

 

The Washtucna School District honored eighth grade students during promotion exercises on May 17. The evening included academic and athletic awards for students in grades 5-11.

 

The following students were recognized for their achievements during the 2010-2011 school year:

 

Juniors

Jena Goude – AP Environmental Science Effort Award, English Effort Ward, Weight Training Effort Award, U.S. History Effort Award, 2011-2012 ASB Officer Team.

 

Jason Hulett – English Effort Ward, Outstanding Effort in U.S. History Award, Geometry Outstanding Student Award, Weight Training Effort Award, ASB Officer Team, ASB Treasurer/Accountant Effort Award, Wood Fabrications 2, 2011-2012 ASB Officer Team, 2010-2011 FFA Officer Team, 2011-2012 FFA Officer Team, Washington State FFA Degree.

 

Amanda Woodard – Most Outstanding in Junior English Award, Outstanding Effort in U.S. History Award, 2011-2012 ASB Officer Team.

 

Sophomores

Amber Dainty – ASB Leadership Effort Award, 2010-2011 FFA Officer Team, 2011-2012 FFA Officer Team, FFA Chapter Degree.

 

Logan Harder – Weight Training Effort Award, 2011-2012 FFA Officer Team.

 

Sam Harder – Patrick Gilmore Award, Outstanding History Student Award, National Honor Society induction, male High School Athlete of the Year, Weight Training Effort Award, U.S. History Effort and Achievement Award, Academic Letter, ASB Officer Team, ASB Leadership Effort Award, 2011-2012 ASB Officer Team, 2010-2011 FFA Officer Team, FFA Chapter Degree.

 

Johnathan Holdren – Weight Training Effort Award, FFA Chapter Degree.

 

Sawyer Hostetler – Most Outstanding in Weight Training Award, National Honor Society induction, Algebra II Outstanding Student, ASB Officer Team, 2011-2012 ASB Officer Team, Academic Letter, 2011-2012 FFA Officer Team, FFA Chapter Degree.

 

Nicole Phelps – Weight Training Effort Award, High School Most Improved Band Member Award, 2011-2012 ASB Officer Team, 2011-2012 FFA Officer Team, FFA Chapter Degree.

 

Freshmen

Levi Allen – 2010-2011 FFA Officer Team, 2011-2012 FFA Officer Team, FFA Greenhand Degree.

 

Eighth grade

Gail Harder – Band Director’s Award, Female Junior High Athlete of the Year, Outstanding Effort in Health and Fitness Award, Effort in Civics, Algebra I Outstanding Student, track, cheer, FFA Discovery Degree.

 

Brooklyn Hostetler – Band Director’s Award, Female Junior High Athlete of the Year, Effort in Civics, Most Outstanding in Junior High Physical Education, Algebra I Outstanding Student.

 

Douglas McKeen – Male Junior High Athlete of the Year, Attendance Award, Outstanding Effort in Health and Fitness, Effort in Civics, basketball, track, FFA Discovery Degree.

 

Eric Wise – Effort in Civics, baseball.

 

Seventh grade

Brittany Gordon – volleyball, basketball, baseball, cheer.

 

Amanda Miller – Outstanding Effort in Health and Fitness Award, cheer.

 

Jazlynn Webb – Most Improved Band Member, volleyball, basketball, baseball.

 

Sixth grade

Britte Harder – volleyball, basketball, track, baseball, cheer.

 

Kaylee Pavone – volleyball.

 

Derek McKeen – basketball, baseball.

 

Alex Whitman – basketball, baseball.

 

Fifth grade

Jazzmyn Gordon – volleyball, basketball, baseball.